Tel: +90(322) 658 41 41
  

NAR

Biltar Tarımsal İşletmeleri, 2007 yılından bu yana, bünyesinde bulunan 236 dekarlık alanda nar üretimi yapıyor. Şirket; nar meyvesini; yazları genel olarak sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlı olan Adana Ceyhan bölgesinde yetiştirmeyi deniyor. Yıllık ortalama 500 mm’lik yağış alan bölge, iklimi açısından nar yetiştiriciliğine oldukça uygun bulunuyor ve yıllık 30 ton üretim kapasitesi ile öne çıkıyor. Nar meyvesinin oluşmaya başladığı dönemde kuru hava koşullarının sağlanmasına dikkat eden Biltar, kaliteli meyvenin oluşmasını sağlayarak ürünün pazar genelindeki değerini artırıyor. Bu bakımdan, Çukurova bölgesindeki toprak yapısı iklim koşulları açısından değerlendirildiğinde, Adana Ceyhan bölgesi nar yetiştiriciliği için uygun bir alan olarak kabul ediliyor. Biltar nar yetiştiriciliğindeki üretim değerini, ihracat kapasitesi ile birlikte, her geçen yıl artırıyor. Dönüm başına ayrılan 5x3 m’lik dikim mesafesi ile 236 dekarlık alanda 11.917 adet nar ağacı diken Biltar; hicaz nar, Caner 2nar, wonderfull nar bahçeleri ile öne çıkıyor. Bir güneş bitkisi olan nar meyvesinin gelişimi için gerekli olan kuru ve sıcak hava; derin, geçirgen, nemli ve serin toprak ve ışıklandırma koşullarına Biltar tarafından ayrı bir özen gösteriliyor. Genellikle her yılın ağustos ayı sonunda başlayan nar hasadı aynı yılın kasım ayı ortalarına kadar devam ediyor. Narların ambalajlanması ve depolanması konusunda uzman oldukça geniş ve modern bir tesise sahip olan Biltar, 1-20C’ye ayarlı soğuk hava depolarında %85-90 nispi nemle nar meyvelerini muhafaza ediyor. Ayrıca, narların seçimi ve boyutlarına göre sınıflandırılmalarının elle yapılması daha uygun olduğundan, nar meyveleri birbirine değmeyecek şekilde titizlikle paketlenerek Türk pazarına sunuluyor.

Narın Faydaları;
Şöyle sıralanıyor:
  • Tansiyonu olumlu bir şekilde düzenliyor;
  • Kalbi koruyarak düzenli çalışmasına destek oluyor;
  • Enfeksiyona karşı vücut direncini koruyor ve artırıyor;
  • Enerji vererek yorgunluğu gideriyor;
  • İdrar söktürücü etkisiyle vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlıyor;
  • Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruyor;
  • Kolesterol ve kan şekerini düzenleyerek olası bir artışı engelliyor;
  • Cildin pürüzsüz bir görünüme kavuşmasını sağlıyor;
  • 100 ml nar suyu, yetişkin bir insanın günlük C vitamini gereksiniminin %16’sını karşılıyor;
  • Nar suyu ayrıca B vitamini ve potasyum içeriyor.
Çeşitli diyet ürünlerinde nar özü kullanılıyor. Çünkü, nar özü şeker, kalori ve katkı malzemeleri içermediğinden doğal bir ürün olarak kabul görüyor.

Çarpıntıya iyi gelen nar mideyi kuvvetlendiriyor. Et kısmı ile sıkılıp içildiğinde safra sökücü etkisi olan nar pekliği gideriyor. Yalnız aşırı tüketimi zehirlenmelere yol açabileceğinden dikkatle tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Nar suyu virüs önleyici özelliğinden ötürü diş taşı temizliğinde de kulanılıyor. Bazı araştırmalar ışığında; nar tohumu yağının östrojen sentezini engellediği ve bu sayede de göğüs kanseri hücrelerinin üremesine karşı etkili olduğu düşünülüyor. Son zamanlarda, nar suyunun prostat kanseriyle mücadelede kullanılıp kullanılamayacağının araştırıldığı biliniyor.