Tel: +90(322) 658 41 41
  

LİMON

Biltar Tarımsal İşletmeleri, limon üretimini bünyesinde bulunan 103 dekarlık bir alanda gerçekleştiriyor. Şirketin limon yetiştiriciliğindeki yıllık ortalaması 143.298 kg üretim kapasitesi olarak geçiyor. Biltar limon üretiminde verimli şartların oluşmasını sağlayarak ürünün pazar genelindeki değerini artırıyor. Çukurova bölgesindeki toprakların iklim koşullarına bakıldığında, bu bölge limon yetiştiriciliği için önerilebilecek bir alan olarak değerlendiriliyor. Biltar, Adana-Ceyhan bölgesinde mandarin yetiştiriciliği üretim kapasitesini ihracat da dahil olacak şekilde genişletiyor. Toplam 2.010 adet limon ağacına sahip olan Biltar, alanında kendini devamlı geliştirerek en son çıkan tarım teçhizatlarının takibini yapıyor ve bu gelişimci misyonunu sürdürmeye devam ediyor.

Ilıman bir iklime sahip tüm topraklarda kültür meyvesi olarak da yetiştirilebilen limon yaprak dökmeyen, uçucu ve yağ taşıyan küçük ağaçlarda bulunuyor. En çok bilinen narenciye türlerinden biri olan limon yumurta biçiminde güzel kokulu bir kabuğa ve ekşi tadında suya sahiptir. Meyvesinin kabuklarından da limon esansı çıkarılıyor.

Limonun Faydaları;
Aşağıdaki gibi sıralanabilir:

C vitamini, şeker, müsilaj, sitrik asit ve tuzları bakımından zengin olan limon ateşi ve tansiyonu düşürüyor, kanı temizliyor, susuzluğu gideriyor, kalbi kuvvetlendiriyor. Ayrıca, damar sertliği ve romatizmada faydalı oluyor. Gribin çabuk atlatılmasını sağlıyor. Mide, bağırsak ve idrar yollarındaki mikropları öldürüyor. Gıda zehirlenmesini önlüyor. Limonun idrar söktürücü etkisi olduğu biliniyor. Böbrek ve mesanedeki kum ile taşların düşürülmesine yardımcı oluyor. Yüzdeki sivilceleri geçiriyor. Cildin güzelleşmesini sağlıyor. Karaciğer hastalıklarının tedavisinde faydalı olan limon, tüm bu etkilerinin yanı sıra, dişleri beyazlatıyor ve diş etlerini kuvvetlendiriyor. Nezlede şikâyetleri geçiriyor. Araştırmalara dayanarak iskorbüt hastalığında faydalı olduğu söyleniyor. Boğaz ve bademcik iltihaplarının gideriyor. İshali kesiyor. Kansızlığı önlüyor. Kadınların aybaşı süresince yaşadıkları aşırı kanamaları önlüyor. Nasırları söküyor. Mide ağrılarını dindirerek baş ağrılarını ve vücut ağrılarını kesiyor. Ayrıca, limonun yüz çillerinin önlenmesinde faydalı olduğu biliniyor.